Komunitní projekty pokračují i v letošním roce

Procházky s Krásnou Prahou 14. Jahodnický artpark. Komunitní akce pokračují i v letošním roce

 

Kultura je tam, kde jsou lidé. I v jejich lokalitě. A v lokalitách naší městské části letos opět Praha 14 kulturní oslovila místní organizátory, spolky a sousedy, aby dali hlavy a síly dohromady a sami si uspořádali nějakou akci. Michaela Hečková, programová ředitelka Prahy 14 kulturní, jednotlivým zástupcům lokalit pomohla sepsat granty, akci vymyslet a příspěvková organizace jim nabídne zázemí v podobě půjčovny vybavení a pomoci s propagací. Po loňských komunitních projektech, které se konaly v rámci příležitosti 20. let oslav MČ Praha 14, se i letos potkáme v Jahodnicích na Jahodnickém artparku nebo v Hloubětíně na Hloubětínské smeči. Letos se lokální aktivity rozrostly i do dalších částí, vlastivědnými procházkami provedou od dubna Petr Zeman a Martin Perlík z Krásné Prahy 14, na Minigolfu na Hutích oslavíme na konci dubna tradiční vyhánění čarodějnic.

hostavice

Praha 14 jako místo pro procházení

 

Praha 14 jako mladá městská čtvrť stále hledá svojí identitu. Historické městské čtvrti to mají mnohem jednodušší, protože pokud se řekne Praha 3, každý si představí Žižkov, pokud se mluví o dvojce, každý si vybaví Vinohrady, nebo Nové město. Když chcete někomu přiblížit Prahu 14, musíte nejdřív začít mluvit o Kyjích, Hloubětíně, nebo Černém Mostě. Praha 14 je prostě určitý slepenec historických vesnických sídel, poválečné zástavby rodinných domků a sídlišť z doby socialismu. Právě toho si chtějí všímat vlastivědné vycházky, které od dubna plánují Petr Zeman a Martin Perlík z Krásné Prahy 14. První termíny, kdy si společně s nimi můžete vykročit po Praze 14 jsou neděle 19. 4., neděle 24. 5. a neděle 21. 6. Vycházek bude celkem šest. Ta první začne od dvou hodin 19. 4. a povede po Starých Kyjích, hutích a Jahodnici.

„Procházky povede zkušený průvodce, který nás seznámí se základními historickými informacemi o daném území, budeme si povídat o plánech, které měla s územím první republika, zmíníme se o současnosti – rozebereme si stav veřejného prostoru v našem městě a navštívíme některé objekty. Budeme objevovat umělecká díla ve veřejném prostoru, na která je sice Praha 14 docela chudá, o to víc si jich však musí vážit a nedopustit jejich devastaci. Pevně doufáme, že se vycházek zúčastní i místní pamětníci, kteří by vyprávění odborníků mohli doplnit vlastními vzpomínkami. Dodejme, že vycházky budou zdarma,“ dodává Perlík.

 

Srdce Jahodnice se promění ve výtvarný park

jahodnice

Aktivní maminky Šárka Grygarová a Jana Roulová ve spolupráci s TJ Sokol Jahodnice a Prahou 14 kulturní připravují již druhý ročník úspěšného Jahodnického art parku. Výtvarné odpoledne pro rodiny s dětmi je letos naplánováno na 14. 6. Park Československých legionářů, který je přirozeným centrem současné Jahodnice, spolu s přiléhajícími prostory areálu TJ Sokol Jahodnice se tak na jeden den promění v místo pro výtavná a umělecká stanoviště, jenž dětem umožní vyzkoušet si volnou tvorbu a podpoří jejich fantazii.

 

Hloubětín rozehraje další nohejbalový zápas

 

Dalším z pilotních komunitních projektů, které vznikly při příležitosti dvacetiletého výročí městské části v roce 2014 a plynule pokračují, je Hloubětínská smeč. Místní nohejbalový turnaj se snaží oslovit jako milovníky tohoto sportu, který má na Hloubětíne letitou tradici, tak obyvatele Hloubětína, kteří si letos mohou přijít užít také další doprovodný program sportovní události. Akce je naplánována na 6. 6. od ranních hodin. Stejně jako v loňském roce se bude konat na hřišti u ZŠ Mochovská. „Už vloni se účastnilo turnaje 14 trojčlenných teamů a přišlo spoustu dalších lidí, kteří se jen zastavili fandit, nebo byli zvědaví. Sem rád, že se Praha 14 kulturní věnuje podpoře podobných akcí. Je to fajn. Něco takového jsme chtěli dlouho uspořádat, ale nemohli jsme se k tomu rozkývat,“ ohlíží se za vznikem turnaj s novou tradicí jeho hlavní pořadatel Michal Zábranský.

 

Mezi nové komunitní projekty, jejichž program teprve krystalizuje patří například Čarodějnice na Hutích (30.4.) pořádáné Minigolfem na Hutích, projekt, který by se měl zaměřit na revitalizaci či úklid veřejného prostranství na Lehovci nebo společné komunitní setkání v okolí Kyjského rybníka, kde by své sousedy chtěl na zářijový piknik vyzvat kulturní dům v Kyjích.