Oslavy 20 let Městské části Praha 14

logo oslavy

 

20 let. Přesně tolik let bude naší městské části letos na podzim. Uteklo to rychle nebo pomalu? Jednoznačná odpověď není, záleží na tom, v jaké fázi života zrovna jste. Osmileté dítě si dvacet let představit neumí. Je to něco, co přesahuje jeho schopnosti vnímání času. Člověk v seniorském věku to vidí jinak – jako jednu etapu z mnoha v jeho životě. Ale ať už je vám osm nebo 70 let, věřím, že si letošní dvacetileté oslavy naší městské části užijete s rodinou, známými nebo se svými sousedy. Připravili jsme pro vás bohatý program, ze kterého si jistě vyberete.

Těším se na setkání s vámi.

starosta MČ Praha 14 Radek Vondra

 

Nejbližší akce:

 

11. 9. Noční běh na Hutích

 

Orientační běh pro rodiny s dětmi. Těšit se můžete na noční strašidelný běh, při kterém se závodníci budou orientovat pomocí lampiónů a loučí. Pořádá Neseď za pecí, Český sport 21 a mladí sportovci z Hutí.

 

13. – 14. 9. Stop Zevling / Městečko volnočasových aktivit

 

Černý Most není místo, kde se zastavil čas. Sídliště žije, dýchá a tvoříme v něm kreativní nápady pro vás. Spojujeme komunity, setkáváme se zde s našimi přáteli. Bavíme se, tancujeme, sportujeme, jíme. Přijďte se bavit jinak, s námi – k tomu vyzývají pořadatele legendárního festivalu Stop Zevling, který se letos navíc poprvé rozrůstá do vice měst, a to Ostravy a Plzně.

 

www.stopzevling.cz

 

18. – 24. 9. Street for Art (Centrální park)

 

Festival Street for Art 2014 je posledním ročníkem sedmiletého cyklu hledání významu lokální kultury pro život v okrajových částech Prahy. Přes street art, sousedství, současné umění periferie, komunitní divadlo, architektonické intervence ve veřejném prostoru, participativní plánování až po tvůrčí spoluutváření místa ukončuje festival svou misi na Černém Mostě. Poslední ročník se tak věnuje samotnému městotvornému a komunitotvornému významu kultury. Street for Art není a nebyl jen festivalem, ale principem. Jsme rádi, že něco podobného se na Černém Mostě stává každodenní realitou.

 

www.streetforart.cz

 

 

22. – 23. 9. Black Bridge / Storytellingové divadlo z Černého Mostu

 

Vyprávíme všichni a často. Storytelling neboli vyprávění je u nás zatím málo známá divadelní forma. Občanské sdružení Storytelling je první platforma v České republice, která se věnuje metodě tohoto divadelního vyprávění. Storytelling je ve zkratce řečeno vyprávění příběhů, ve kterých vypravěč vystupuje sám za sebe, a ne v roli někoho jiného. Projekt vede lektorka Barbora Voráčová. Přihlásit se může každý z Černého Mostu, kdo má chuť vyprávět svůj životní příběh o životě v místě, ve kterém žije. První otevřený workshop proběhne 15. 6. 2014 od 11:00 hodin na Plechárně. Kontakt pro zájemce: Tereza Nemečková, tereza@praha14kulturni.cz, +420 777 622 952.

 

2. 10. Praha 14 slaví / závěrečný koncert v Centrálním parku

 

Každá oslava má svůj vrchol. Dvacetileté výročí zakončíme v Centrálním parku koncertem Václav Neckář a dětských superstar Kašpárek v rohlíku.

 

 

Proběhlé akce:

 

Praha 14 slaví na školách

 

Praha 14 bubnuje

březen – 26. 6. 2014

 

Sedm základních škol na území městské části Prahy 14 patřilo k prvním institucím a organizátorům, kteří oslavili výročí městské části. V březnu tak zde proběhly workshopy kolektivního drum circle bubnování, na které naváže společná drum session 26. 6. 2014 od 11:00 hodin odehrávající se přímo před Centrem Černý Most. Součástí odpoledne budou také volnočasové aktivity a další program pro rodiny s dětmi.

 

1. – 30. 6. – Komiksový salon na Hloubětíně

 

Po boku známých komiksových autorů jako je Lucie Lomová, David Böhm, Vojtěch Mašek, Lukáš Urbánek, Honza Bažant, Tomáš Chlud a Jakub Plachý si mohli v průběhu dubna žáci zdejších základních škol vyzkoušet nejrůznějšími způsoby, jakými lze vyprávět komiksový příběh. A třeba i ten vlastní.

 

komiks 1

 

Příběhy, o místě, ve kterém zdejší žáci základních škol žijí, jsou různé. Žánrově oscilují mezi divokým sci-fi thrillerem, vzpomínkami na minulost, bájnými vyprávěními o vzniku Prahy 14, autobiografickými historkami nebo černohumornými kriminálkami z temných uliček sídliště.

Ať už je Praha 14 pohledem dětí jakákoliv, je jejich domovem. A to je místo, které si se sebou neseme napříč minulostí, přítomností i budoucností.

Výstava na náměstí u metra Hloubětín trvá do 30. 6. 2014.

Partnerem projektu je Městská knihovna v Praze a festival KOMIKSfest!

Více informací najdete na facebookové události výstavy.

Foto z komiksových workshopů najdete zde:

 

Komiksové workshopy s Lukášem Urbánkem a Davidem Böhmem

 

Komiksový workshop na ZŠ Generála Janouška

 

Komiksový salon na Hloubětíně

 

 

 

Komiksový salón

 

 

3. 6. Olympiáda Prahy 14 na školách

 

Základní škola Generála Janouška se stala zásadním partnerem pro sportovní část oslav 20 let MČ Praha 14. Olympiáda Prahy 14 bude probíhat jako sportovní setkání základních škol v disciplínách běh na 60 metrů, skok daleký a běh na 1000 metrů. Olympiáda je tak snad počátkem společné budoucí tradice Prahy 14 kulturní a zdejších škol.

 

20-14-olympiada-A5

 

 

Praha 14 slaví v lokalitách

 

Sedm komunitních projektů v sedmi čtvrtích městské části. Tak slaví dvacetileté výročí jednotlivé lokality Prahy 14. Místní organizátoři, aktivní obyvatelé a neziskové organizace za pomoci Prahy 14 kulturní tak letos připravili spektrum komunitních akcí, jejichž cílem je oživit místo, kde lidé žijí a poznat své sousedy.

 

17. 5. Kyjské rybaření aneb výstavka o historii rybaření na Kyjském rybníku při pražských přeborech mládeže v plavané (Kyjský rybník)

 

Kyjský rybník je tradičním místem rybaření. Obvyklé závody jsou v letošním roce obohaceny o výstavu mapující historii i současnost zdejšího rybaření. Akce probíhá ve spolupráce s Českým rybářským svazem.

 

rybari kyjak

 

 

Foto z Kyjského rybaření najdete zde:

Dětské rybářské závody na Praze 14

 

 

 

Hloubětínská smeč (ZŠ Tolerance)

 

24. 5. 2014, 9:00 hodin

První nohejbalový turnaj na Hloubětíně. Tak zní podtitul komunitního projektu pořádaného v lokalitě Hloubětín a Lehovec na sportovním hřišti základní školy Tolerance. Cíl komunitního projektu je jednoduchý – znovuobnovení tradice hloubětínského nohejbalu a setkání starší legendární generace zdejších sportovců s jejich mladšími nástupci. Těšit se můžete také na výstavu věnující se historii místního nohejbalu, která sahá až do šedesátých let a zachycuje klub Slavoj Hloubětín ve své nejslavnější zlaté éře, na níž by mladá garda pod taktovkou Michala Zábranského a Českého sportu 21 ráda navázala.

 

8. 6. Sousedská slavnost v Hostavicích

 

Hostavičtí občané a Praha 14 kulturní vás zvou na společné odpoledne se svými sousedy. Upečte, přineste a podělte se s ostatními o své dobroty. Program pro děti i dospělé, občerstvení zajičtěno. Více informací najdete na webových stránkách hostavických občanů: http://hostavice.eu/.

 

hostavice

 

 

Foto ze Sousedské slavnosti v Hostavicích najdete zde:

Sousedské slavnosti v Hostavicích

 

sousedska slavnost

 

21. 6.  15:00 Jahodnický artpark

 

Výtvarné odpoledne pro malé i velké umělce ve věku od 1 do 99 let se odehrává v parku Československých legionářů a přilehlém prostoru TJ Sokol Jahodnice 21. 6. 2014 od 15:00 hodin. Jednodenní výtvarný art park nabídne zajímavá umělecká stanoviště pro děti a nechá vás kreativní formou nahlédnout do historie a legend Jahodnice. Akci pořádá TJ Sokol Jahodnice a aktivní maminky z Jahodnice. Spojení: bud 109, 110, 263, 296, zastávka Jahodnice.

 

jahodnice

 

 

Foto z Jahodnického artparku najdete zde:

Jahodnický art park

 

20-14-artpark-A5

 

28. 6. Memoriál Oldy Pecha (TJ Kyje)

Zahájení turnaje a výstavy v 10 hodin.

Těžko najít v Kyjích většího fotbalového patriota než Oldu Pecha. Tradiční Memoriál zpestříme v rámci oslav 20 let městské části výstavou zachycující fotbalovou legendu a místní fotbalovou tradici.

memorial

 

Foto z Memoriálu Oldy Pecha najdete zde:

Memoriál Oldy Pecha

 

26. 6. 11:00 Praha 14 bubnuje

 

Praha 14 bubnuje – kolektivní drumcircle pro 300 dětí z 6 základních škol na Praze 14, kde již v průběhu jara 2014 proběhly workshopy. Drumcircle je metodou a zábavnou hudební formou, při které děti vytvářejí kolektivní skladby a procvičují si rytmus přímo na místě. Děti si také donesou své vlastní „bicí nástroje“. Bude se tak jednat o unikátní dětský „koncert“ přímo před Centrem Černý Most.

 

13:00 – 17:00 Plechárna Černý Most představí své aktivity. Návštěvníci si tak budou moci vyzkoušet základní triky skateboardingu, parkouru, streedance, atd., jejichž kurzy probíhají pravidelně na Plechárně Černý Most. Součástí je také animační program, komiksová dílna a pohádka pro děti od 14:00 hodin.

 

 

Praha 14 slaví na festivalech a koncertech

 

16. 6. The Tap Tap načerno na Plechárně / výstava černého humoru z časopisu Sorry (od 18 hodin) / koncert (od 19 hodin)

 

Propojení černého humoru, kapely The Tap Tap a 20 narozenin Městské části Praha 14 přinese projekt The Tap Tap načerno. Turné a výstava černého humoru o lidech s hendikepem je také podporou celostátní sbírky na dostavbu Jedličkova ústavu.

Výstava tak nabídne vtipy remonovaných kreslířů kolem časopisu Sorry jako je Jiří Koštýř, Marek Douša, Michal Hrdý, Karel Vrána, Lucie Seifertová alias Pančo, Marek Setíkovský (Setík) nebo spoluzakladatel Sorry Fefík. Na Plechárně bude výstava k vidění do 19. 6. 2014, kde zde proběhne festival spřátelené Pestré společnosti Rock for Dogs. Více informací na www.tttnacerno.cz.

 

taptap

 

 

Foto z koncertu a výstavy The Tap Tap načerno najdete zde:

The Tap Tap načerno v parku u Plechárny

 

tap tap na cerno

 

19. 6.  14:00 Rock for Dogs na Plechárně

 

Nezisková organizace Pestrá společnost, o.p.s. pořádá v rámci oslav dvaceti let městské části Praha 14 třetí ročník benefičního festivalu Rock for Dogs. Pestrá společnost, o.p.s. se již 5 let zabývá kvalitním bezkotcovým výcvikem a předáváním asistenčních, vodících a signálních psů pro osoby se zdravotním postižením. Asistenční pes na rozdíl od vodícího není hrazen státem, takže si na něj organizace musí celou částku, která činí téměř 195 tisíc korun, sehnat sama. Výnos z celého festivalu bude věnován na výcvik asistenčního psa Floriana.

Kromě koncertů kapel Květy, Poletíme a Kašpárek v rohlíku je připraven bohatý doprovodný program – koloběžková exhibice, ukázka práce asistenčních psů, výstava fotografií, psí spřežení a další. Více informací na www.rockfordogs.cz.

Více informací najdete na facebooku festivalu.

 

rfd

 

 

Foto z festivalu Rock for Dogs najdete zde:

3. benefiční festival Rock for Dogs

 

 

plakat A6 RFD IIIopravatisk (1)