Sousedi slavili dvacáté výročí městské části

oslavy

 

Praha 14 letos slaví dvacáté výročí. A její obyvatelé jí popřáli tím nejlepším způsobem. Během celého roku se na území městské části konalo několik komunitních projektů, které pořádali místní organizátoři.

 

ryby

 

Kyjský rybník. Labutě, vydry, výhled na kostel sv. Bartoloměje, výhled na sídliště, zenový klid a promenáda. Jedna z přírodních dominant Prahy 14.  A tak oslavy začaly přirozeně právě tam. Po tradičním Kyjském rybaření doprovázeném výstavkou o historii rybaření na Kyjském rybníku při pražských přeborech v plavané (17. 5. 2014), jehož organizátorem byl Český rybářský svaz, následovala Hloubětínská smeč (24. 5. 2014), během které se Michal Zábranský a jeho přátelé na hřišti základní školy Tolerance pokusili vůbec poprvé na Hloubětíně o obnovení místní nohejbalové tradice, jejíž počátky sahají až do šedesátých let.  Akci, která se účastnilo čtrnáct profesionálních i amatérských týmů, doprovázela výstava o historii sportu v této čtvrti.

 

Sousedské slavnosti i rodinná odpoledne

 

hostavice

Po své ose a trochu mimo záběr hlavního proudu oslav dvacetiletého výročí městské části proběhla Sousedská slavnost v Hostavicích (8. 6. 2014) pořádaná občanským sdružením Hostavice.eu. Kromě přátelského setkání a navázání sousedských vztahů bylo zásadním cílem akce představit nové lokální webové stránky www.hostavice.eu a probrat s veřejností návrh revitalizace místního parku Vidlák. Asi nejvydařenejší rodinnou akcí se  stal Jahodnický art park (21. 6. 2014) pod taktovkou Jany Roulové a Šárky Grygarové, které se pustily do zpracování legionářské historie i současnosti Jahodnice netradičním výtvarným způsobem. Krátce před začátkem letních prázdnin pak místní fotbalová liga stihla retrospektivní výstavou zpestřit tradiční Memoriál Oldy Pecha (28. 6. 2014)

 

Kreativní a zábavný Černý Most

 

jahodnice

Tvořivé odpoledne plné kreativních výtvarných aktivit budete v jejich podání moci zažít i na letošním sedmém ročníku festivalu Street for Art, pro který na sobotu 20. 9. 2014 v rámci zapojení se do celopražského festivalu Zažít město jinak připraví odpolední program Kreativní Černý Most. Výtvarné odpoledne pro rodiče s dětmi nabídne malým i větším umělcům příležitost nahlédnout do zákoutí historie Černého Mostu a hravou formou spojí střípky zajímavostí z historie i současností místa, kde žijí. Akce začíná ve 14 hodin a je zdarma.

 

Oslavy pokračují

 

Oslavy ale pokračují i v dalších čtvrtích Prahy 14. Hned 11. září  se na Hutích koná noční Běh na Hutích a 26. září oživí okolí hloubětínského metra Svatováclavský koncert, který pořádá Kavárna a cukrárna Havana ve spolupráci s Prahou 14 kulturní.

 

Komunitní projekty na Praze 14 dokazují, že příspěvková organizace není šéfdirigentem lokální kultury, ale jejím rozhraním a  pokorným učitelem, který ví, že když se zadaří, jeho vlastní žák ho jednou samostatně opustí. Je skvělé, že pro něco takového jsou na Praze 14 životadárné až laboratorní podmínky.

 

Michaela Hečková, programová ředitelka
michaela@praha14kulturni.cz