Sportovec roku Prahy 14 za rok 2022

Anketa – Kdo bude třetím Sportovcem roku Prahy 14?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

link na anketu pro nominace je zde: https://forms.gle/642yFCPc7MCvuyMPA

 

SPORTOVEC ROKU PRAHY 14 ZNÁ NOMINACE

Po důkladných rešerších i ve spolupráci se všemi našimi kluby jsme sestavili kandidátku neboli nominaci na nejlepší sportovce Prahy 14.

Navzdory složité situaci a výrazně zredukovanému kalendáři sportovních zápasů, turnajů a závodů v uplynulém roce se nám podařilo plně obsadit všech šest kategorií. Vybrali jsme pestrou nabídku reprezentující široký záběr sportovních odvětví.
O vítězích teď budou ve druhém kole hlasovat zástupci
všech 26 sportovních oddílů sídlících v naší městské části a také zástupci radnice a pořádající Prahy 14 kulturní. Už dříve vybrala široká veřejnost online hlasováním za Hvězdu roku nadějnou sprinterku Barboru Křížovou. Těšíme se na slavnostní vyhlášení výsledků prvního ročníku
Sportovce roku Prahy 14, které proběhne jako společenská akce „naživo“, jakmile nám epidemiologická situace dovolí.

SPORTOVNÍ HVĚZDOU ROKU PRAHY 14 JE

MLADÁ SPRINTERKA KŘÍŽOVÁ

Žije a bude! Sportovec roku 2020, anketa, která se zrodila v těžkých časech covidového roku a v ještě těžších současných týdnech se derou na svět její výsledky. Nyní vyhlašujeme prvního vítěze! Na základě hlasování široké veřejnosti se sportovní Hvězdou roku Prahy 14 stává nadějná atletka Barbora Křížová.

Šestnáctiletá sprinterka se připravovala pod vedením manželů Purnanových na Spartě na Podvinném Mlýně v Praze 9, od nového roku je členkou SK Jeseniova. Už předloni byla vyhlášena na Staroměstské radnici nejlepší atletkou, starší žákyní, celé Prahy. Získala několik medailí i na mistrovství ČR ve své věkové kategorii. Loni byla šestá na 60 m v hale za 7,93 a na 150 m v osobním rekordu 18,39 dokonce stříbrná (na stejné trati se stala přebornicí Prahy). Rok předtím už reprezentovala v mezinárodním žákovském souboji ve Slovinsku.

Na druhém místě za ní skončili se shodným počtem bodů Tomáš Mika, triatlonista Ironman a výborný běžec, který loni zvládl i premiéru na mistrovství republiky v krosu v nedalekých Běchovicích těsně před vánočními svátky, a softbalista Tomáš Klein, kapitán týmu mužů Spectrum Praha, kde hraje už dvacet let a odkud se dostal i do reprezentačního týmu. Hlasy dostalo 15 sportovců (viz pořadí na konci textu).

„Potěšila nás řada lidí, která se napoprvé zapojila, a poslala nám své tipy s důkladnými komentáři. I díky nim jsme objevili další sportovce, kteří žijí v Praze 14 a ve sportovním světě jí tak dělají dobré jméno,“ říká Simona Vlašimská, ředitelka pořádající Prahy 14 kulturní.

Hlavní kategorie ankety – Sportovec roku, Trenér, Tým, Naděje i Síň slávy prodloužily uzávěrku prvního kola nominací. Do nich přispívají zástupci celkem 26 klubů a oddílů sídlících v Praze 14. „Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci nemusíme spěchat. Naší prioritou je uspořádat společné slavnostní vyhlášení, kde chceme představit naše nejlepší sportovce a zároveň jim dát možnost poznat se i mezi sebou a tím podpořit lokální patriotismus naší pražské části. I kdyby to mělo být později zjara v rámci bezpečnostních opatření třeba pod širým nebem,“ doplňuje Zuzana Jelenová, místostarostka Prahy 14.

V naší Praze 14 (Černý Most, Hloubětín, Kyje, Jahodnice, Hostavice a Hutě) žije přibližně pad esát tisíc obyvatel. Díky rozjezdu ankety známe už i další zvučná sportovní jména, která se k ní hrdě hlásí. Kromě těch, kteří dostali hlasy, sem patří třeba šermířský olympionik a držitel mezinárodní ceny fair-play Jiří Beran nebo bývalí ligoví fotbalisté Petr Mikolanda, Tibor Mičinec a další.

Rodí se SPORTOVEC ROKU Prahy 14

„Rozhodli jsme se více zviditelnit jejich aktivity, objevit zajímavé sportovce, kteří zaslouží ocenění, přispět k jejich vzájemnému poznání a tím taky upevnit lokální patriotismus, hrdost na místo, kde žijeme, “ říká Zuzana Jelenová, místostarostka Prahy 14, která stojí u zrodu ankety, kterou už před časem vyhlásila třeba Praha 4.

„Vybrat ty nejlepší, anebo spíš kritéria, podle nichž vytvoříme pravidla hlasování tak, abychom nikoho neopomenuli, je napoprvé náročné. Pořád je to anketa, hra, kde se snažíme porovnat často nepoměřitelné disciplíny i výkony. Snad se nám to podaří a založíme zajímavou tradici, “říkají pořadatelé ankety.

Podmínkou je nyní registrace ve sportovním klubu, sídlícím na území Prahy 14.  Neexistuje sice žádný kompletní seznam, databáze Národní sportovní agentury a Pražské tělovýchovné unie registrují 15 klubů a v nich 26 oddílů z Prahy 14. Patří mezi ně ligoví softbalisté Spectrum Praha, historicky a počtem oddílů nejdůležitější Slavoj Hloubětín, fotbalovou vášeň držící TJ Kyje, ale i specializovaný bazénový SK Neptun, Akademie aerobiku anebo třeba jen před nedávnem založený Golf Resort Černý Most. Ty všechny, nebo respektive jejich zástupci, budou mít právo hlasovat spolu s vybraným počtem členů zastupitelstva Prahy 14, mezi nimiž najdeme třeba i bývalého hokejového reprezentanta Michala Broše.

Všichni nejprve do konce roku 2020 předloží nominace v jednotlivých kategoriích. Ty s největším počtem hlasů projdou do užšího výběru (10 dospělých, 5 nadějí – od dětí do 18 let, 3 týmy, 3 trenéři), z něhož se bude hlasovat ve druhém kole.